+48 504 537 756
Smartvest Finansowanie na miarę Twoich potrzeb
Firmy pożyczkowe pozabankowe – czym różnią się od banków?

Chociaż zarówno banki, jak i firmy udzielające pożyczek pozabankowych mogą stanowić dla nas źródło finansowania, ich działanie pod niektórymi względami różni się od siebie. Ma to wpływ na oferty obu podmiotów, a także warunki udzielenia pożyczki oraz czas jej trwania. Czym zatem na tle banków wyróżniają się firmy pożyczkowe i dlaczego w wielu przypadkach mogą stanowić korzystniejsze rozwiązanie?

Pierwsza zasadnicza różnica pomiędzy bankiem a firmą pożyczką to podstawa prawna regulująca ich działanie. Banki postępują zgodnie z Prawem bankowym, natomiast firmy pożyczkowe pozabankowe korzystają z Kodeksu cywilnego, a dodatkowo także z Ustawy o kredycie konsumenckim, a także ustawy antylichwiarskiej. Wiąże się to m.in. z obowiązkiem udostępniania przez firmy pożyczkowe informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania pożyczki. Kolejne różnice wynikają przede wszystkim z tych czterech zbiorów przepisów oraz norm prawnych.

Jakie warunki stawiają firmy udzielające pożyczek?

Korzystając z usług firmy pożyczkowej, nie możemy liczyć na tak wysokie kwoty pożyczki, jak w przypadku banku. Podczas gdy bank może udzielić pożyczki gotówkowej o wartości nawet kilkuset tysięcy złotych, przeciętne przedsiębiorstwo oferujące finansowanie oferuje zwykle środki od 5 do 20 tysięcy złotych w ramach pożyczek ratalnych. Dużą popularnością cieszą się również tzw. chwilówki, które opiewają na znacznie mniejsze kwoty, od 100 do 5 tysięcy złotych.

Chociaż z prywatnych firm udzielających pożyczek nie pozyskamy tak dużych sum, stawiają one swoim klientom mniej warunków do spełniania. Pożyczka z banku wiąże się z oceną zdolności oraz wiarygodności kredytowej. Pod uwagę brane są m.in. nasze dochody i ich źródło, ale również historia kredytowa, miesięczne koszty utrzymania oraz inne zobowiązania, na przykład rodzinne. W przypadku firm pożyczkowych wymogów jest mniej. Dotyczą one przede wszystkim ważnego dowodu osobistego, miejsca zamieszkania w Polsce oraz posiadania jakiegokolwiek źródła dochodów.

Niektóre firmy pozabankowe udzielające pożyczek nie wymagają nawet historii pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Dodatkowy atut to fakt, że usługi są dostępne dla wszystkich klientów. Finansowanie z banku często wiąże się z posiadaniem w nim konta przez określoną ilość czasu, a także z wykazywaniem regularnych wpływów.

Zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którym zależy na czasie, pozabankowe firmy udzielające pożyczek mogą stanowić atrakcyjną alternatywę z jeszcze jednego powodu. Zwykle po prostu szybciej rozpatrują wnioski. Wiele firm gwarantuje czas odpowiedzi do kilkudziesięciu godzin po jego złożeniu. Dzięki czemu pożyczkobiorca może w znacznie krótszym czasie cieszyć się dodatkowymi środkami na swoim koncie.

Firmy prywatne udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości

Na większe kwoty dofinansowania mogą liczyć osoby decydujące się na pożyczkę pod zastaw nieruchomości. Dotyczy to zarówno domu, mieszkania, jak i działki czy gruntu rolnego, a nawet nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Maksymalna kwota takiej pożyczki na cele firmowe nierzadko przekracza 50% wartości nieruchomości, a czasem jest to nawet 80%. Prywatne firmy udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości dostosowują indywidualne warunki spłaty do każdego klienta. To najkorzystniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy pozyskane środki planują przeznaczyć na rozwój swojej działalności gospodarczej. Firmy pozabankowe udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości dla przedsiębiorców nie muszą brać pod uwagę baz takich, jak BIK czy KRD. Na finansowanie mogą liczyć nawet osoby, którym na nieruchomość wpisał się komornik. W naszej firmie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wypłata środków na konto pożyczkobiorcy następuje maksymalnie do 5 dni.

Co istotne, firmy pozabankowe udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości wymagają dodatkowej dokumentacji. To przede wszystkim numer księgi wieczystej, akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości i wypis oraz wyrys z rejestru gruntów. Niekiedy potrzebna jest również dokumentacja zdjęciowa czy dodatkowe zaświadczenia, na przykład o niezaleganiu z opłatami czynszowymi lub o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn. Poza tym obowiązuje jednak minimum formalności bez skomplikowanych procedur bankowych.

O co zadbać przed skorzystaniem z oferty firmy pożyczkowej?

Pamiętajmy o tym, że firmy udzielające pożyczek prywatnych to nie parabanki, które cieszą się złą opinią. Do udzielania pożyczek nie wykorzystują środków swoich klientów tylko kapitał akcjonariuszy firm pozabankowych. Nad ich działalnością sprawuje pieczę Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Aby upewnić się o rzetelności firmy pozabankowej udzielającej pożyczek, zawsze warto sprawdzić, czy widnieje ona w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Tylko w ten sposób możemy stuprocentowo potwierdzić jej legalne działanie i wykluczyć ewentualne oszustwo finansowe. Po takiej weryfikacji możemy bez obaw skorzystać z oferty.

1Skontaktuj się z nami telefonicznie, bądź wypełnij wniosek

2Przygotujemy indywidualną ofertę finansowania

3Zawrzemy umowę pożyczki w kancelarii notarialnej i wypłacimy środki pieniężne